Çocuklarda Uyku Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi
13 Temmuz 2024

Çocuklarda Uyku Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Uyku Bozukluğu

Çocuklarda uyku bozukluğu, sıklıkla karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. Bu durum genellikle çocuklar ve gençlerde görülmekte olup, aile bireylerinin tamamını etkileyen önemli bir sorundur. Çocuklarda uyku problemlerinin giderilmesi için bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Şimdi bu sebepleri ve çözümlerini daha detaylı inceleyelim.

Çocuklarda Uyku Bozukluğu Nedenleri

Kabuslar

Kabuslar, çocuklarda sıklıkla karşılaşılan uyku bozuklukları arasında yer alır. Genellikle ailede problem yaşayan çocuklarda daha fazla görülür. Kabuslar, çocuğun uykudan aniden uyanmasına, huzursuzluk yaşamasına, ağlamasına ve sayıklamasına neden olabilir. Bu durum sırasında çocukta hızlı nefes alma gibi belirtiler de gözlemlenebilir. Kabuslar genellikle 15 yaşına kadar olan çocuklarda devam edebilir ve her gece görülme olasılığı vardır. Tedavi için bir psikolog önerilirken, düzenli tedavi için ilaç kullanımı da gerekebilir.

Uykuda Yürüme

Uykuda yürüme, çocuklarda sıkça rastlanan bir uyku bozukluğudur. Çocuk uyku esnasında kalkarak tek başına hareket etmeye başlar ve bu durum sayıklama ile de kendini gösterebilir. Uyurgezer olarak tabir edilen çocuklarda bu problem yaygındır. Bu gibi şikayetleri olan ailelerin dikkatli olması tavsiye edilir, çünkü çocuk uyandığında hiçbir şey hatırlamadığından dolayı kapıyı açıp dışarı çıkabilir. Bu sebepten dolayı ailelerin gerekli önlemleri alarak pencere ve kapıları kilitlemesi oldukça önemlidir. Böyle problemi olan çocukların gece yataktan düşmesi gibi durumlar da gözlemlenebilir. Bu durumda çocuğun yerde yatması tavsiye edilir. Çocuğun psikolojik durumu kontrol edilerek terapi ile tedavi edilmesi sağlanırken, antidepresan ilaç kullanımı doktorun tavsiyesi ile sağlanabilir.

Uyuma Saati Problemi

Uyuma saati problemi, çocuklardaki uyku problemleri arasında ilk sırada yer alır. Genellikle çocuklar uyuma saatini kabul etmedikleri için odalarına gitmek istemezler. Bu problem birçok çocukta bulunurken, ailelerin bu konuda duyarlı olması gerekmektedir. Çocuk uyumak istemediği zaman aile kararlı davranarak bu saatte uyuması gerektiğini çocuğa anlatmalıdır. Gerekirse çocuğun yanında oturarak odasında onun uyumasını beklemeleri gerekebilir. Ancak aile kendi eğlencesine devam ederken çocuğu uykuya göndermesi, çocuk tarafından onun cezalandırılması olarak algılanabilir. Bu sebepten dolayı aile bireylerinin sırayla çocuğu uyutması ve ardından kendilerinin de uyuyacağını söyleyerek onu uyutması önemlidir. Çocuk, "Uykum yok, uyumak istemiyorum" gibi cevaplar verse de anne ve baba vazgeçmeden çocuğu uykuya ikna etmelidir. Çocukta görülen problemler arasında korku veya izlediği çizgi filmler sebebiyle endişe gibi sebeplerle uyku bozukluğu sıklıkla görülürken, ailelerin onların sadece hayal dünyasında var olduğunu, gerçekte bulunmadığını anlatarak uyumaya ikna etmesi önemlidir. Kesin bir tavırla çocuğun gece belirli saatte uyumasının çocuğa anlatılması ve bir hafta uygulanmasının ardından çocuk düzenli olarak uyumaya başlayabilir. Bu süreç içerisinde aileden birinin odada bulunması veya gece lambası gibi ışık takılarak odanın biraz aydınlatılması ya da kapının açık bırakılarak çocuğun kendini güvende hissetmesi gibi tutumlar uyku bozukluğunun tedavisinde önemlidir.

Uyku Bozukluğu ile Baş Etme Yöntemleri

Çocuklardaki uyku bozuklukları ile başa çıkmak için ailelerin izlemesi gereken bazı yöntemler bulunmaktadır:

  • Çocuğun düzenli bir uyku rutini oluşturmasına yardımcı olmak.
  • Çocuğun rahat ve sakin bir uyku ortamı sağlamak.
  • Yatmadan önce rahatlatıcı aktiviteler yapmak (örneğin, kitap okumak, hafif müzik dinletmek).
  • Çocuğun uyku saatine yakın ağır yemekler yememesini sağlamak.
  • Uyku bozuklukları hakkında doktor veya uzmandan yardım almak.

Çocuklarda uyku bozuklukları, doğru yaklaşımlar ve tedaviler ile büyük ölçüde kontrol altına alınabilir. Ailelerin bu konuda bilinçli ve kararlı olması çocukların sağlıklı bir uyku düzenine kavuşmaları için önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Uykunun Önemi Nedir?

Uykunun Önemi Nedir?

İdeal Uyku Nedir?

İdeal Uyku Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yemekten Sonra Uyku Gelmesi Nedenleri

Yemekten Sonra Uyku Gelmesi Nedenleri

Uyku Terapisi Nasıl Yapılır?

Uyku Terapisi Nasıl Yapılır?

4 Aylık Bebek Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

4 Aylık Bebek Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Uykuda Korkmak Neden Olur?

Uykuda Korkmak Neden Olur?

Uykuda Bağırmak Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda Bağırmak Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Uykuda Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Uyku Bozukluğu Testi

Uyku Bozukluğu Testi