Uyku Kaçıran Şeyler Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Uyku Kaçıran Şeyler Nelerdir?

Uyku kaçıran şeyler, bireyden bireye değişiklik göstermektedir. İnsanoğlu için uyku çok önemlidir. Gündüz hayatın gerektirdiği görevleri yerine getirebilmek için oradan oraya koşan bireyler için dinlenmek çok önemlidir. Normal şartlarda bir hayat sürdüren kişinin dinlenmesi için uygun olan zaman dilimi gece vaktidir. Özellikle gece saat 22:00-02:00 arasında bireylerin mutlaka uykuda olması özellikle tavsiye edilmektedir. Beyin organların düzenli olarak görevlerini yerine getirebilmesi için önemli işlevlere sahip bir organdır. Organların çoğu uyku halindeyken yavaş çalışmaya başlasa da beyin açısından bu durum biraz daha farklıdır. Beyin bazı hormonları sadece uyku anında salgılar. Örneğin büyüme hormonu bu hormonlardan bir tanesini oluşturur. Bu nedenle hayatı idame ettirmek ve sosyal aktiviteler dışında kalan zamanın mutlaka uykuda geçirilmesi gerekir. Uyku sağlıklı bir hayat sürmek için bu kadar önemli olmasına rağmen her zaman hak ettiği önemi bulamayabilir. Bazı insanlar gece geç saatlere kadar otururlar ve bu bir süre sonra alışkanlık halini alabilir. Bu durumda zamanla uyku düzeni bozulur. Ancak elde olmayan sebeplerle de gece uykuları aksatılabilir. Örneğin uyanıp bir daha uykuya geçememek bu durumun nedenlerinden bir tanesidir. Bunun dışında da uykunun kaçmasına neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Sağlıklı bir birey olarak hayata devam edebilmek için bu faktörlerin bertaraf edilmesi çek önemlidir. Aksi takdirde iş, öğrenim, sosyal ve aile hayatı da bu durumdan olumsuz şekilde etkilenebilir. Uykusuzluk devam ettiğinde motivasyon kaybının yaşanması kaçınılmaz bir hal alabilir.

Uyku kaçıran şeyler nelerdir?

Çağımızın en ciddi problemlerinden bir tanesi de yeteri kadar uyuyamamaktır. Bazen elde olan sebeplerle gerçekleşen bu durumun oluşmasına neden olan bazı istem dışı faktörlerde etki edebilir. Bunlar aşağıda maddeler halinde sıralanmaktadır.
  • Uykunun kaçmasının en temel sebebi gün içerisinde yaşanan strestir. Stres makul düzeyde olduğunda ve kontrol edilebilir seviyede tutulduğunda aslında beraberinde motivasyon ve başarıyı getirir. Fakat genellikle bu doz insanlar tarafından ayarlanamaz. Stres altında bir hayat sürmek zorunda kalan bireyler ilerleyen yıllarda bazı fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. Ruhsal sağlık sorunları olan bireyin bazı olaylara bakış açısı değişir. Basit bir olay karşısında bile gerektiğinden daha fazla tepki göstererek her şeyi kafasında fazlaca büyütür. Bu durum sürekli tekrarladığında geceleri uykusu kaçmaya başlar. Stres her zaman ruhsal sorunlara neden olmasa bile kaygıyla yatağa girildiğinde uyku moduna geçmek bir hayli zor olabilir. Birey stresin etkisiyle o gün olanları ya da ileride olacakları zihnide değerlendirir ve var olan uykusu bir süre sonra kaçar.
  • Uyku kaçıran şeylerden bir tanesi de yorgunluktur. Yorgun olan insanların daha kolay uykuya daldığı düşünülebilir. Fakat bazı bireyler zihin ve beden yorgunluğunun etkisiyle uyuyamayabilir. Bu yüzden yatağa yatmadan evvel vücudun rahatlatılması için ılık duş alınması tavsiye edilir.
  • Ülkemizde çay ve kahve kültürü oldukça yerleşmiş bir vaziyettedir. Her iki içecek türü de beyni uyarıcı etkiye sahiptir. Kahve ve çayda bulunan kafein sayesinde birey daha uzun süre uykusuzluğa dayanabilir. Gün içerisinde ya da akşam saatlerinde kafein içeren içeceklerin tüketiminde aşırıya kaçılması uykunun kaçmasına sebep olabilir. Özellikle Nescafe ve kahvede daha fazla bulunan kafein alışkanlık yaptığı zaman vücutta artık alıştığı için ilerleyen zamanlarda aynı etkiyi meydana getirmeyebilir. Yani diğer günlere göre daha fazla tüketimi uykuyu daha fazla kaçırabilir.
  • Bazı ilaçların kullanımı da uykunun kaçmasına neden olabilir.
  • Yeşil çay da içeriğinde bir miktar kafein barındırmaktadır. Bilinçsiz şekilde tüketilen yeşil çay da bu özelliği nedeniyle bazen uykunun kaçmasına neden olabilir.
  • Hastalıkların çoğu akşam saatlerinde ya da gece uykuda iken ağırlaşır. Özellikle mide ve bağırsak şikâyetleri en çok bu zaman dilimlerinde kendisini hissettirir. Mide ve bağırsaklarda oluşan gaza bağlı olarak meydana gelen ağrılar uykuyu kaçırır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sürekli Uyku Gelmesi Nedenleri?

Sürekli Uyku Gelmesi Nedenleri?

17 Aylık Bebek Uyku Düzeni

17 Aylık Bebek Uyku Düzeni

Uyku Problemi Teşhisi

Uyku Problemi Teşhisi

Haber Bülteni

Güncel

Uyku Apnesi Testi

Uyku Apnesi Testi

Güncel

Uyku Getiren Şeyler Nelerdir?

Uyku Getiren Şeyler Nelerdir?

Güncel

Yemekten Sonra Uyku Gelmesi Nedenleri

Yemekten Sonra Uyku Gelmesi Nedenleri