Uykuda Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Uykuda Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda Kalp Krizi

Uykuda kalp krizi, tıbbi literatürde miyokard enfarktüsü veya koroner tromboz olarak adlandırılır. Bu durum, kalp kasının bir kısmının oksijensiz kalarak kasılma işlevlerini yerine getirememesi sonucunda ortaya çıkar. Kalp krizi genellikle, kalbi besleyen koroner arterlerden birinin içerisinde oluşan pıhtının kan akışını engellemesi nedeniyle meydana gelir. Bazen bu daralmaya koroner arter spazmı, yani ani olarak daralma da eklenebilir.

Kalp Krizinin Sebepleri ve Risk Faktörleri

Kalp krizinin görülme riski, kalbinizdeki arterlerin daralması halinde çok daha yüksektir. Arterler genellikle duvarlarında biriken yağlı maddeler sebebiyle daralır. Kalp krizi belirtileri şunlardır:

  • Göğüste yirmi dakikadan daha fazla süren ve vücudun kalple yakın bölgelerinde şiddetli, eziliyormuşçasına baskı yapan ağrı
  • Nefes darlığı
  • Baş dönmesi
  • Bazen bayılmalar
Bu belirtiler, bazı hastalar için çok kolay ve kısa bir süre içerisinde tanı konulmasını sağlar. Ancak şeker hastalığı gibi kronik hastalıkları olan kişilerde, belirtiler kendini daha yavaş ve hafif bir ağrı ile belli edebilir.

Uykuda Kalp Krizi ve Horlama

Uykuda kalp krizi, uyku esnasında yaşanan tıkanmalar yani enfarktüs kalp krizi ataklarına sebebiyet verebilir. Horlama, uyku sırasında nefes almak için yapılan bir çabanın sesidir ve genellikle hafife alınsa da ciddi sonuçlar doğurabilir. Horlama her gece ve her pozisyonda oluyorsa, bu ciddi bir sorunun habercisi olabilir. Bir insanın uyku esnasında kalp krizi geçirme olasılığı, gündüz saatlerine göre yüzde altı daha fazladır.

Sabah Saatlerinde Kalp Krizi Riski

Uykuda kalp krizi genellikle sabaha karşı meydana gelir. Bunun sebebi, sabaha karşı olan uykunun %80'inin 'REM' evresi dediğimiz rüya uykusu olması ve vücutta çeşitli karmaşıklıkların bu dönemde meydana gelmesidir. Eğer hastada aynı zamanda apne şeklinde bir solunumsal bozukluk var ise, uykudaki bu şikayetler daha da artar. Bir insanın uykusunda kalp krizi geçirme olasılığı, gün içerisindeki zaman dilimlerinden yüzde altı oranında daha fazladır.

Önleyici Tedbirler ve Tedavi

Uykuda kalp krizi riskini azaltmak için bazı önleyici tedbirler alınabilir:

  • Sağlıklı bir diyet uygulamak
  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Stresi yönetmek
  • Sigara ve alkol tüketiminden kaçınmak
  • Doktor kontrolünde uygun ilaç tedavisi
Bu tedbirler, genel kalp sağlığını korumanın yanı sıra, uykuda kalp krizi riskini de azaltabilir. Ayrıca, horlama ve uyku apnesi gibi durumların erken teşhisi ve tedavisi de büyük önem taşımaktadır.

Kalp krizi belirtilerinden şüphelenildiğinde, derhal tıbbi yardım alınması gerektiği unutulmamalıdır. Erken müdahale hayat kurtarabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Hasin

12 Temmuz 2024 Cuma

Kalp krizi geçirme riski gündüzden daha fazla olduğuna göre, gece aniden uyanıp göğüs ağrısı hissetmek ne kadar ciddi bir durumdur? Horlama ve uyku apnesi olan birinin bu riskten kaçınmak için ne gibi önlemler alması gerekir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Hasin, gece aniden uyanıp göğüs ağrısı hissetmek ciddi bir durum olabilir ve mutlaka ciddiye alınmalıdır. Özellikle horlama ve uyku apnesi olan kişilerde kalp krizi riski daha yüksek olabilir. Bu durumda, bir kardiyoloğa danışmak ve gerekli testleri yaptırmak önemlidir. Ayrıca, uyku apnesini kontrol altına almak için sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) cihazı kullanmak, kilo vermek, sigara ve alkol tüketimini azaltmak gibi önlemler alarak bu riski azaltabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek ve düzenli olarak doktor kontrollerine gitmek de bu riskleri minimize etmekte yardımcı olacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gece Uykuda Titreme Nedenleri?

Gece Uykuda Titreme Nedenleri?

Uyku Terapisi Nasıl Yapılır?

Uyku Terapisi Nasıl Yapılır?

Popüler İçerikler

Uykuda Gülmek

Uykuda Gülmek

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Uykuda Nefes Kesilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda Nefes Kesilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Uykunun Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Uykunun Faydaları Nelerdir?

Uykuda Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Bitkisel Uyku İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bitkisel Uyku İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Uyku Düzeni

Uyku Düzeni

Güncel

Uyku Bozukluğu Testi

Uyku Bozukluğu Testi

Güncel

Uyku Felci Belirtileri ve Tedavisi

Uyku Felci Belirtileri ve Tedavisi