Uyku Problemi Teşhisi
26 Haziran 2024

Uyku Problemi Teşhisi

Uyku

Uyku, canlı varlıkların temel ihtiyaçlarından biri olup, tıp bilimi tarafından hâlâ tam olarak çözülememiş bir sırdır. Her organizma, insan, hayvan hatta bitkiler bile kendilerini dış dünyaya kapatarak uyku halinde dinlenmeye çalışırlar. Gücünü tazelemek ve yenilenmek denince akla genellikle uyku gelir. Sorun bu perspektiften ele alındığında, uykunun yorgunluktan ileri geldiği kabul edilir. Ancak bu sadece fiziksel yorgunluk değildir. Çünkü hiçbir iş yapmayan bir vücut bile belirli bir süre sonra uykuya dalar. Uyku, bedenden çok beynin ve sinirlerin yorgunluğundan kaynaklanır. Bu yorgunluk, çok çalışmaktan değil, normal çalışmadan doğar. Nasıl ki hiçbir iş yapmayan bir insan yine de uyuma ihtiyacı duyarsa, hiçbir zihinsel faaliyet göstermeyen beyin bile yorulur. Bu durum fiziksel değil, fizyolojik bir yorgunluktur. Bedenle değil, organizma ile ilgilidir. Özetlemek gerekirse, beden veya beyin görünüşte tam bir tembellik içindeyken bile vücudun çeşitli organları, hatta hücreleri içten içe çalışmaktadır. Özellikle beyin ve sinirler, hiçbir zaman boş durmazlar ve organizmanın işlevlerini sürdürürler. Bu bakımdan uyku, vücuttan çok beynin ve sinirlerin yorgunluğundan kaynaklanan bir dinlenme ihtiyacıdır. Uyku, dinlenme ve zihnin rüya görme alanıdır diyebiliriz. Uyku hâlâ sırrı çözülememiş farklı bir evren gibidir.

Uyku Problemi Nasıl Teşhis Edilir?

Uyku probleminizin olup olmadığını anlamak için, bunu siz uyurken yanınızda olan kişilere sorabilirsiniz. Uykuda hareket edip etmediğinizi, horlayıp horlamadığınızı ve nasıl davrandığınız hakkında bilgi alabilirsiniz. Bir aydan uzun süren ve yaşam kalitesini düşüren uyku sorunları için uzmanla görüşebilirsiniz. Bunu belirlemek için bazı testler ve tahliller vardır. Çoğu uyku rahatsızlığının da tedavisi mümkündür.

Uyku Hastalıkları

Uyku hastalıkları, kişinin günlük uyku ihtiyacı, yaşı, sağlık durumu, yaşadığı coğrafya ve kendi konumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ortalama olarak bir kişinin günlük uyku ihtiyacı 8-10 saat arasındadır. En kaliteli uyku süresi, gece karanlığında ışıksız bir ortamda alınan uykudur. Gece ihtiyacımız olan uykuyu bazen yeterince alamamak, gün içerisinde strese, performans bozukluğuna ve dikkat dağınıklığına neden olur. Bu, bazen iş hayatının saatlerinin çelişmesi bazen de hastalık gibi başka nedenlere bağlı olarak oluşmaktadır. Bazı kişiler uykuya dalmada güçlük çekerken, bazı insanlar da kalitesiz bir uyku uyuyor olmaktan ve dinlenememiş olarak uyanmaktan şikayetçidir. Bazı uyku rahatsızlıkları şunlardır:

 • Uyku Apnesi

Uyku apnesinin en belirgin özelliği uykuda solunumun durmasıdır. Uyku esnasında horlama, bu durumun nüksetmesi sonucu oluşur. Bu uyku apnesinin birçok nedeni olabilir. Aşırı kilo, bademciklerin büyüklüğü, küçük dil, damak yapısı ve tıkanıklık gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Uykuda nefes almada güçlük çekmek, kişinin uykudan uyanmasına ve kalitesiz bir uyku yaşamasına neden olur. Kişi bu durumdan rahatsız olmasının yanı sıra partnerini de rahatsız eder. Yanında horlayan bir kişi, yanındaki kişinin de uykusuzluk çekmesine neden olur. Bu, çiftler arasında boşanmalara bile yol açabilir. Uyku apnesi, tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır.

 • Yaşam Tarzından Kaynaklı Uykusuzluk

  Aşırı kafein tüketen insanlar, gece uyanık kalıp gündüz uyuyan iş sahibi kişiler, nikotin ve bazı ilaçların yan etkileri kişilerin uyku düzenini bozar. Bu problemler normale döndükten kısa bir süre sonra kişi kendiliğinden uyku düzenine geri döner.

 • Çevresel Faktörler

  Uyunacak yatağın rahatsız olması, ışık geçiriyor olması, ses geçiriyor olması hatta odanın gereğinden fazla sıcak ya da soğuk olması kişinin rahatsız bir uyku almasına neden olur. Kaliteli bir uyku çekmek istiyorsanız bu şartları oluşturmaya özen gösterin.

 • Psikolojik Problemler

  Uykusuzluğa neden olan bir diğer faktör psikolojik sorunlardır. Aile ya da iş hayatındaki problemler, kalıcı sorunlar, duygusal depresyon beraberinde uykusuzluk getirir. Kişi sorunları yatağa girince beyninde getirip götürür. Bu, uykuya dalışını geciktirdiği gibi uykuda kabus görmeye ve uykudan uyanmalara neden olur. Bazen de depresyon halinde kişi aşırı uyku isteği duyar ve yataktan çıkmak istemez. Gitgide daha fazla uyur ve halsiz düşer. Düzensiz uyku, gün içinde hayatını olumsuz etkiler. Bu süreçte uzmanlardan yardım alarak bu problemi ortadan kaldırmak mümkündür.

 • Letarji

  Normal uykuya karşılık, hastalık niteliğinde bir uyuma hali vardır ki, bunun nedenleri mikrobik de olabilir. Tıp dilinde Letarji denilen bu uyku, bir uyuşukluk halidir. Beyin derin bir uykuya dalar, vücut sürekli uyuşukluk içindedir. Grip, nezle gibi hastalıklar sonucu ortaya çıkan mikrobik Letarjilerde ateş yükselir. Bu durumda hastanın tam bir sessizlik içinde, dış etkilerden uzak tutulması gerekir. Beynin bir gürültü ya da dürtü sonucu irkilmesi kötü etkiler yapabilir. Antibiyotik ilaçlarının bu uyuma hastalığının tedavisinde olumlu etkileri görülmüştür. Bu ilaçların etkisiyle uyuma hali kısalır, hasta yavaş yavaş uyanmaya başlar.

  Uyku, yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Düzenli ve kaliteli uyku, genel sağlık ve zihin sağlığı için son derece önemlidir. Uykusuzluk veya uyku bozuklukları, mutlaka ciddiye alınmalı ve uzmanlardan yardım alınmalıdır.

 • Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

  İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

  Soru Sor / Yorum Yap

  şifre

  Çok Okunanlar

  Uyku Terapisi Nasıl Yapılır?

  Uyku Terapisi Nasıl Yapılır?

  Uyku Getiren Bitkiler Nelerdir?

  Uyku Getiren Bitkiler Nelerdir?

  Haber Bülteni

  Popüler İçerik

  Uyku Apnesi Testi

  Uyku Apnesi Testi

  Uyku Getiren Yiyecekler Nelerdir?

  Uyku Getiren Yiyecekler Nelerdir?

  Gece Uykuda Bağırmak Nedenleri?

  Gece Uykuda Bağırmak Nedenleri?

  Uykuyu Ne Açar?

  Uykuyu Ne Açar?

  6 Aylık Bebek Uyku Düzeni

  6 Aylık Bebek Uyku Düzeni

  Güncel

  Gebelikte Uykunun Faydaları Nelerdir?

  Gebelikte Uykunun Faydaları Nelerdir?

  Güncel

  Gece Uykuda İnlemek Tedavisi

  Gece Uykuda İnlemek Tedavisi

  Rem Uykusu

  Rem Uykusu

  Uykuda Ağız Kuruması Belirtileri ve Tedavisi

  Uykuda Ağız Kuruması Belirtileri ve Tedavisi

  18 Aylık Bebek Uyku Düzeni

  18 Aylık Bebek Uyku Düzeni

  Az Uyku, Az Uyku'nun Zararları Nelerdir?

  Az Uyku, Az Uyku'nun Zararları Nelerdir?

  Uyku Getiren Şeyler Nelerdir?

  Uyku Getiren Şeyler Nelerdir?

  İdeal Uyku Nedir?

  İdeal Uyku Nedir?

  16 Aylık Bebek Uyku Düzeni

  16 Aylık Bebek Uyku Düzeni

  Uykuda Titreme Nöbeti Belirtileri ve Tedavisi

  Uykuda Titreme Nöbeti Belirtileri ve Tedavisi

  13 Aylık Bebek Uyku Düzeni

  13 Aylık Bebek Uyku Düzeni

  2 Aylık Bebek Uyku Düzeni

  2 Aylık Bebek Uyku Düzeni

  Uyku Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

  Uyku Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

  Uykuda Diş Gıcırdatma Nedenleri?

  Uykuda Diş Gıcırdatma Nedenleri?